Contact us

Any questions, tips? Anything else?

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form
naujienos

Lietuviai statybininkai Danijoje tapo aferos įrankiais

Lietuviai statybininkai Danijoje tapo aferos įrankiais

Sigitas Mačiulis panaudotas 5 mln. eurų vertoms abejotinoms operacijoms (stopkadras iš Danijos televizijos TV2 filmuotos medžiagos)
Siena.lt
‍kartu su Danijos televizija TV2
2019 12 06
Visi autoriaus tekstai →
Sigitas Mačiulis nėra nei milijonierius, nei verslininkas. Vyras gyvena avarinės būklės bute Tauragės rajone, o duonai užsidirba iš atsitiktinių darbų. Tas pats Sigitas Mačiulis vos prieš keletą metų Danijoje valdė didelį verslą su milijonine apyvarta. Deja, jis pats to nežinojo.

Jungtinis Danijos ir Lietuvos žurnalistų tyrimas atskleidžia, kaip Sigitas ir dar keli tautiečiai tapo „popieriniais milijonieriais“. Tai istorija apie didelę galimai nusikalstamą operaciją, kuriai panaudotos pavogtos darbininkų tapatybės. 

Nuo statybininko iki milijonieriaus

Sigitas ir dar keturi lietuviai darbavosi statybose Danijoje. Įdarbinti tautiečio, lietuviai ne tik negavo žadėtų pinigų, bet ir apgaule buvo įpainioti į nusikalstamą operaciją. Darbininkų tapatybės panaudotos steigiant fiktyvias įmones. 

Danijos teisėsaugos vertinimu, per šias įmones atlikta įtartinų operacijų už dešimtis milijonų eurų. Paprastai tariant, lietuvių neva valdomos įmonės milžiniškus pinigus gavo už prekes ar paslaugas, kurios niekada neegzistavo. 

Lietuvių vardais atidarytos įmonės išrašinėjo sąskaitas ir siuntė elektroninius laiškus, surašytus sklandžia danų kalba, kurios nei vienas iš mūsų kalbintų lietuvių paprasčiausiai nemoka. Visi į sudėtingą schemą įpainioti darbininkai teigia nieko nežinoję nei apie jų vardu sukurtas įmones, nei apie jose prasisukusius milijonus.

Į Lietuvą grįžo be cento kišenėje

Taip lietuviams darbininkams baigėsi svajonės užsidirbti gerokai turtingesnėje šalyje. Sigitas neslepia, kad ši istorija jį paveikė labai smarkiai.

„Sunku. Nu ką, dirbu po biškį. Nu, aš čia negyvenu paprasčiausiai“, – sunkiai žodžius rinko pašnekovas.

Žurnalistams, apsilankiusiems jo namuose, net nekilo abejonių, kad Sigitas akyse nematė 5 mln. eurų, kurie keliavo per jo neva valdytų įmonių sąskaitas. Užmokesčio, kokio tikėjosi vykdamas į statybas Danijoje, lietuvis taip ir negavo. Darbe susigadino sveikatą, o grįžęs į Lietuvą nebegalėjo rasti jokio padoraus darbo.

Sigito ir kitų lietuvių istorijas narpliojo Danijos televizija TV2 bei jai padėję Lietuvos tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ žurnalistai. Tarptautinė žurnalistų komanda pusę metų ieškojo nukentėjusių lietuvių, rinko medžiagą Lietuvoje bei Danijoje. Rezultatas – istorija apie rezonansinę įtariamų finansinių nusikaltimų bylą ir schemą, kuriai panaudoti darbininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Ispanijos.

Ši istorija keliolikai asmenų baigėsi teisiamųjų suole. Jei ne laimingi atsitiktinumai ir laiku gauta pagalba, ten galėjo sėdėti ir lietuviai darbininkai.

Visas žurnalistinis tyrimas su Sigito ir kitų nukentėjusių lietuvių pasakojimais jau kitą savaitę lauks jūsų DELFI ir  „Sienoje“.

„Siena“ yra pelno nesiekianti organizacija, išlaikoma žurnalistinio entuziazmo ir geros valios žmonių. Neparduodame reklamos bei teisių į tyrimus, kad svarbi informacija visuomenę pasiektų be jokių apribojimų ir be etikečių su kaina. Jei tikite mūsų darbu ir idėjomis, kviečiame prisidėti prie „Sienos“ veiklos Contribee platformoje.
© Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“. Šią publikaciją leidžiama perpublikuoti daline ar pilna apimtimi, gavus raštišką VšĮ Tiriamiosios žurnalistikos centras sutikimą ir nurodant informacijos šaltinį.
No items found.

Discover more investigations

Spustelėdami „Sutinku“ sutinkate, kad jūsų įrenginyje būtų saugomi slapukai tam, kad užtikrintume Jums sklandesnį naršymą svetainėje bei galėtume analizuoti svetainės naudojimą. Norėdami sužinoti daugiau informacijos, peržiūrėkite mūsų PRIVATUMO POLITIKĄ.