Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) galutine ir neskundžiama nutartimi įtvirtino, kad bendrovės „Eksortus“ buvęs vadovas Marijušas Koženevskis pagrįstai nubaustas už sankcijų pažeidimą. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba M.Koženevskį nubaudė pagal „Sienos“ ir Ukrainos žurnalistų atskleistus faktus.
2023 m. vasarą jungtinis „Sienos“ ir Ukrainos leidinio „Lviv Media“ tyrimas atskleidė, kad „Eksortus“ sėkmingai aptarnauja Ignalinos atominę elektrinę, galimai apeinant 2022 m. įvestą draudimą rusiško kapitalo verslui prieiti prie strateginių energetikos objektų. Šis draudimas apeitas teikiant neišsamią informaciją apie įmonės akcininkus – „Eksortus“ oficialiai teikė duomenis, rodančius, neva jos akcininku yra Lenkijos pilietis Sergiusz Pietrosz, kai šis asmuo taip pat yra Sergejus Petrovas, Rusijos pilietis.
Po šio tyrimo veiksmų ėmėsi tiek FNTT, tiek Ignalinos atominė elektrinė. Ši valstybės įmonė vis dar bylinėjasi su „Eksortus“ dėl sutarties nutraukimo. O FNTT gali švęsti pergalę: buvusio „Eksortus“ vadovo bandymai teismuose ginčyti jam skirtą nuobaudą už sankcijų pažeidimą baigėsi nesėkme.
FNTT į „Sienos“ tyrimą reagavo imdamasi priemonių prieš „Eksortus“ ir tuometį įmonės vadovą M.Koženevskį. Nustačius, kad verslininkas pažeidė sankcijas, neinformuodamas valstybės institucijų apie rusišką kapitalą savo vadovaujamoje įmonėje, jam skirtos dvi baudos, subendrintos 3300 eurų sumai. Nuobaudą FNTT pritaikė 2023 m. lapkritį – vos keli mėnesiai po „Sienos“ tyrimo.
M.Koženevskis su nuobauda nesutiko ir ją skundė teismuose. Pirmos instancijos teisme verslininkui pritaikyta finansinė nuobauda sušvelninta iki 3100 eurų, paliekant galioti tik vieną iš dviejų FNTT sprendimų dėl sankcijų pažeidimo. Tačiau to M.Koženevskiui nepakako – verslininkas bylinėjosi toliau, siekdamas apskritai panaikinti FNTT sprendimus. Taigi jis kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, o patyręs nesėkmę šioje instancijoje – sprendimą apskundė LAT.
Kreipdamasis į LAT, verslininkas tvirtino buvęs nubaustas nepagrįstai. Tarp teismui pateiktų argumentų, M.Koženevskis tvirtino, esą FNTT neįrodė, kad jis galėjo ar privalėjo žinoti apie savo verslo partnerio turimą Rusijos pilietybę. LAT šiems argumentams nepritarė.
Teismo nutartyje nurodyta, kad M.Koženevskis neabejotinai turėjo žinoti apie S.Petrovo tikrąją tapatybę. Pavyzdžiui, dėl to, kad jie yra kartu keliavę į Lietuvą, o kirsdamas mūsų valstybės sieną S.Petrovas pasinaudojo rusišku pasu. Byloje taip pat pateikti duomenys apie Rusijos verslininko pasą, kuris galiojo iki 2023 m. rugpjūčio, ir kitos aplinkybės, rodančios, kad M.Koženevskiui turėjo būti prieinama informacija apie jo verslo partnerio rusišką pasą.
LAT nutarė, kad tiek Vilniaus miesto apylinkės teismas, tiek jo sprendimą peržiūrėjęs Vilniaus apygardos teismas visas aplinkybes įvertino tinkamai, taigi teismų sprendimai bei FNTT paskirta nuobauda lieka galioti. Ši LAT nutartis – galutinė ir neskundžiama.
Paaiškėjus, kad „Eksortus“ akcininkas buvo Rusijos pilietis, Ignalinos atominė elektrinė nutraukė abi su šia įmone turėtas sutartis bei kreipėsi į FNTT. Valstybės įmonė pernai rudenį „Sienai“ patvirtino, kad teisme sieks atgauti bent dalį pinigų, sumokėtų už „Eksortus“ paslaugas.
Tuomet IAE administracija nurodė sieksianti susigrąžinti bent keliasdešimt tūkstančių eurų, sumokėtų „Sergiuszo Pietroszo“ valdytai įmonei. Šiuo metu Vilniaus apygardos teisme IAE ir „Eksortus“ bylinėjasi dėl sutarties pripažinimo niekine ir restitucijos taikymo.
Tai ne vienintelis atvejis, kuomet Rusijos verslininkai pasinaudoja lenkiškais pasais ir taip apeina Lietuvos valstybės įstaigų filtrus. Pernai rudenį, bendradarbiaudami su nepriklausomu Rusijos leidiniu „The Insider“, atskleidėme, kad tokiu pat būdu veikė ir bendrovė „Eurosafe LT“, seifais ir kita įranga aprūpinusi Lietuvos kariuomenės dalinius, Vyriausybės kanceliariją bei teisėsaugos institucijas. Dalis „Eurosafe“ parduotų seifų buvo perkami labai konkrečiai paskirčiai – įslaptintos informacijos saugojimui.
„Eurosafe LT“ akcininku buvo nurodomi Lenkijos ir Rumunijos piliečiai – Eugeniusz Pietrow ir Konstantin Smirnov. Bendradarbiaudami su „The Insider“, nustatėme, kad tai Rusijos verslininkai Jevgenijus Petrovas ir Konstantinas Smirnovas – seifus ir kitą įrangą gaminančios kompanijos „Promet“ savininkai. Negana to, „Promet“ taip pat gamina įrangą Rusijos karo pramonei.
Susipažinęs su šia informacija, tuometis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas inicijavo „Eurosafe LT“ patikrinimą, kuris privedė prie žaibiško rezultato. Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui patvirtinus, kad ši įmonė iš tiesų yra rusiško kapitalo, bendrovė įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą.