Contact us

Any questions, tips? Anything else?

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form
naujienos

Galimo sankcijų apėjimo schemoje sudalyvavęs lietuvis prisipažįsta ir atsiprašo

Galimo sankcijų apėjimo schemoje sudalyvavęs lietuvis prisipažįsta ir atsiprašo

Sulaikytas baltarusiškų trąšų krovinys (Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.)
Šarūnas Černiauskas
2023 03 04
Visi autoriaus tekstai →
Lietuvis verslininkas Saulius Kocys, kurio įmonės dalyvavimą galimo sankcijų apėjimo schemoje atskleidė „Siena“, pripažįsta savo verslo įsitraukimą į šią operaciją. Kirgizijoje gyvenantis ir dirbantis lietuvis viešai atsiprašo ir praneša apie galimo sankcijų pažeidimo operacijoje veikusio verslo veiklos stabdymą.

„Degsiu gėdos ir savigraužos lauže“, - rašo S.Kocys.

Šią savaitę „Siena“ paviešino dar vieną įmonių grandinę, panaudotą į Lietuvą įvežti baltarusiškam karbamidui, kurio vienintelė gamintoja šalyje – ES sankcijų sąraše esanti valstybinė kompanija „Grodno Azot“. Klaipėdos bendrovė „Girera“ apmokėjo krovinių gabenimą geležinkeliu, pirkėja nurodant Kirgizijos kompaniją „Misir.Ko“, kurios akcininku yra lietuvis S.Kocys.

„Gireros“ vadovė Agnė Maročkaitė kategoriškai neigė šią informaciją, net po to, kai ją patvirtino „Lietuvos geležinkeliai“. Dabar ją patvirtino ir S.Kocys.

„Misir.Ko“ (esu bendrasavininkis) š.m. sausio/vasario mėn. buvo susijusi su baltarusiškų trąšų eksportu. Sutartis buvo pasirašyta ir vykdoma mano partnerių, remiantis pateiktomis pažymomis, kad tai nėra sankcionuotas produktas, man nepaaiškinus situacijos. (...) Atsiprašau visų, kuriuos nuvyliau neatsakingu savo kolegų ir savo poelgiu“, - teigiama S.Kocio viešai išplatintame pareiškime, kurio kopiją jis atsiuntė ir „Sienai“.

Verslininkas patikina, kad karbamido tiekimo sutartis nutraukta, o „Misir.Ko“ veikla – sustabdyta.

Viešą pareiškimą S.Kocys baigia prašymu nesikreipti papildomų komentarų. „Artimiausiu metu (kol degsiu gėdos ir savigraužos lauže) komentarų nebus“, - teigia S.Kocys.

Primename, kad teisėsauga praėjusią savaitė pranešė atliekanti didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl baltarusiškų trąšų kontrabandos ir sankcijų pažeidimo. Tyrimo eigoje sulaikyta 3 tūkst. tonų karbamido – tai krovinys, kurį „Siena“ ir „Atvira Klaipėda“ vasario pradžioje užfiksavo Klaipėdos įmonės „Birių krovinių terminalas“ (BKT) teritorijoje. Anot Muitinės departamento ir Generalinės prokuratūros, ikiteisminis tyrimas pradėtas dar šių metų sausį.

Muitinės kriminalinė tarnyba patvirtino, kad kratos atliktos tiek BKT, tiek kitose „Sienos“ tyrime „Naša Trąša“ figūravusiose įmonėse. Sulaikyto krovinio vertė – daugiau nei 2 mln. eurų. Mažesnį, apie 327 tūkst. eurų vertės karbamido krovinį vasarį sulaikė ir „Lietuvos geležinkeliai“. Šis krovinys taip pat tapo ikiteisminio tyrimo dalimi.

Susisiekimo ir Užsienio reikalų ministerijos į „Sienos“ tyrimą reaguoja konstatuodamos, kad ES sankcijose Baltarusijai žioji skylė. Užsienio reikalų ministerija patvirtino sieksianti, kad sankcijos būtų pritaikytos ne tik „Grodno Azot“, bet ir baltarusiškam karbamidui.

„Siena“ yra pelno nesiekianti organizacija, išlaikoma žurnalistinio entuziazmo ir geros valios žmonių. Neparduodame reklamos bei teisių į tyrimus, kad svarbi informacija visuomenę pasiektų be jokių apribojimų ir be etikečių su kaina. Jei tikite mūsų darbu ir idėjomis, kviečiame prisidėti prie „Sienos“ veiklos Contribee platformoje.
© Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“. Šią publikaciją leidžiama perpublikuoti daline ar pilna apimtimi, gavus raštišką VšĮ Tiriamiosios žurnalistikos centras sutikimą ir nurodant informacijos šaltinį.
No items found.

Discover more investigations

Spustelėdami „Sutinku“ sutinkate, kad jūsų įrenginyje būtų saugomi slapukai tam, kad užtikrintume Jums sklandesnį naršymą svetainėje bei galėtume analizuoti svetainės naudojimą. Norėdami sužinoti daugiau informacijos, peržiūrėkite mūsų PRIVATUMO POLITIKĄ.