Contact us

Any questions, tips? Anything else?

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form
naujienos

„Inter Rao Lietuva“ apie Igorį Sečiną: jis įmonėje nedirba

„Inter Rao Lietuva“ apie Igorį Sečiną: jis įmonėje nedirba

„Inter Rao Lietuva“ teigia, kad sankcijos Igoriui Sečinui įmonės Lietuvoje neliečia (BNS ir kremlin.ru nuotr.)
Šarūnas Černiauskas
2022 03 02
Visi autoriaus tekstai →
Tarptautinės sankcijos Rusijai palietė vieną artimiausių Vladimiro Putino aplinkos žmonių – buvusį vicepremjerą Igorį Sečiną. Šis asmuo tiesiogiai dalyvauja Rusijos energetikos milžinės „Inter Rao“ valdyme. Tačiau šios kompanijos netiesiogiai valdoma Lietuvos bendrovė „Inter Rao Lietuva“ teigia, kad sankcijos I.Sečinui lietuviško verslo neliečia. 

„Sienos“ surinkti duomenys taip pat rodo, kad „Inter Rao Lietuva“ jau kurį laiką turi problemų Lietuvos finansų sektoriuje – bendrovė bylinėjasi su „Swedbank“ dėl „sutarčių nutraukimo pripažinimo neteisėtu“. Nei bendrovė, nei bankas šio ginčo nekomentuoja.

Rusiškai lietuviškas kapitalas

Elektros energijos prekyba užsiimanti „Inter Rao Lietuva“ save pristato kaip „pirmaujantį elektros rinkos dalyvį Baltijos šalyse“. Bendrovės skelbiamos konsoliduotos pajamos už 2021 metus – 334,3 mln. eurų, „Inter Rao Lietuva“ grupės grynasis pelnas – daugiau nei 14 milijonų.

Energetikos sektoriuje veikianti bendrovė valdoma mišraus kapitalo. Lietuvos bendrovė „Scaent Baltic“, susijusi su verslininkų ir politikų Garbaravičių šeima, turi 29 proc. akcijų paketą.

Jonas Garbaravičius – „Inter Rao Lietuva“ stebėtojų tarybos narys. J.Garbaravičiaus tėvas – buvęs Seimo narys Ramūnas Garbaravičius. Buvęs Kauno meras Arvydas Garbaravičius – žinomo verslininko dėdė.

„Inter Rao Lietuva“ svetainėje nurodoma, kad jis taip pat eina „Inter Rao Lietuva“ generalinio direktoriaus patarėjo pareigas, analogiškas pareigas jis užima ir „Scaent Baltic“. Taip pat J.Garbaravičius nurodomas kaip VšĮ „Vilniaus miesto opera“ valdybos narys.

Kontrolinis 51 proc. akcijų paketas priklauso Suomijoje registruotai „Rao Nordic OY“. Ši bendrovė, savo ruožtu, 100 proc. valdoma Rusijos „Inter Rao“. Ir būtent čia galima rasti Igorio Sečino – „Rosneft“ vadovo, buvusio Rusijos vicepremjero ir vieno artimiausių Vladimiro Putino aplinkos žmonių – pavardę.

I.Sečinas – „Inter Rao“ direktorių tarybos pirmininkas. Su „Rosneft“ tiesiogiai susijusi kompanija „Rosneftegaz“ – viena stambiausių „Inter Rao“ akcininkių.

Sečinas čia nedirba

I.Sečinas pirmu numeriu įrašytas vasario 28 d. paskelbtame sąraše asmenų, kuriems Europos Sąjunga pritaikė sankcijas dėl Rusijos karo prieš Ukrainą. Tačiau „Inter Rao Lietuva“ laikosi pozicijos, kad I.Sečinas netraktuotinas kaip „Inter Rao“ darbuotojas.

„Jo atveju – tai yra jam asmeninės sankcijos. Tai nėra taikoma, kadangi jis nėra įmonės darbuotojas, nei įmonei, nei kažkaip tai kitaip“, – „Sienai“ teigė „Inter Rao Lietuva“ komunikacijos vadovas Juozas Ruzgys.

Pasak jo, sankcijos Rusijai „Inter Rao Lietuva“ tiesiogiai neliečia. „Nėra sankcijos pritaikytos nei Rusijos įmonei – kuri net nėra tiesioginė mūsų motininė įmonė. (...) Mes situaciją stebime, žiūrime ir visada veikiame pagal teisės aktus“, – teigė J.Ruzgys.

Ginčas su „Swedbank“ – už uždarų durų

Atvirų duomenų sistemoje „Okredo“ radome duomenų, rodančių, kad „Inter Rao Lietuva“ jau kurį laiką bylinėjasi su „Swedbank“. Viešai prieinami duomenys rodo, kad ginčas vyksta dėl „sutarčių nutraukimo pripažinimo neteisėtu ir negaliojančiu ab initio bei įpareigojimo vykdyti sutartį“ bei „uždraudimo atlikti veiksmus, keliančius pagrįstą grėsmę žalai atsirasti“.

Iš viešai prieinamos informacijos galima susidaryti tik paviršutinišką ginčo vaizdą. Žinoma tiek, kad ieškovai – „Inter Rao Lietuva“ bei jos dukterinė įmonė „Vydmantai wind park“, valdanti didelį vėjo jėgainių parką Kretingos rajone. Ko tiksliai reikalaujama iš „Swedbank“, kada ir kokios sutartys buvo nutrauktos – neaišku. 

Artimiausias posėdis šiame ginče numatomas jau kovo 14 d., Vilniaus miesto apylinkės teisme. Tačiau teismas „Sieną“ informavo, kad šalių pageidavimu posėdžiai yra uždari ir jokia informacija apie šį ginčą visuomenei neteikiama. Panašios pozicijos laikosi ir „Swedbank“ bei su banku besibylinėjanti „Inter Rao“.

„Swedbank“ atstovas Saulius Abraškevičius raštu pateiktame komentare „Sienai“ nurodė, kad „bankas nekomentuoja santykių ir ginčų su esamais ir/ar buvusiais klientais“. Koks klientas – esamas ar buvęs – yra „Inter Rao Lietuva“, banko atstovas nedetalizavo.

„Swedbank“ ginčo su „Inter Rao Lietuva“ nekomentuoja (Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.)

Savo ruožtu, „Inter Rao Lietuva“ atstovas J.Ruzgys patvirtino, kad ginčas tęsiasi nuo 2020 metų, ir tai vienintelis aspektas, kurį energetikos įmonė sutiko komentuoti.

„Kadangi teisminis ginčas nėra pasibaigęs, mes nekomentuojam jokių detalių“, – sakė J.Ruzgys, atsisakydamas atskleisti, kokius „Swedbank“ veiksmus teisme ginčija „Inter Rao Lietuva“.

„Siena“ mėgino susisiekti ir su smulkiuoju „Inter Rao Lietuva“ akcininku, su verslinikais ir politikais Garbaravičiais susijusia bendrove „Scaent Baltic“. Į raštu pateiktus klausimus įmonė kol kas neatsakė.

Rusijos „Inter Rao“ svetainė šiuo metu nepasiekiama. Ar tai susiję su programišių grupės „Anonymous“ veiksmais, kol kas nežinoma.

DĖMESIO! Dėl Patreon platformos sprendimo apriboti paramos Ukrainai iniciatyvą, „Siena“ traukiasi iš Patreon. Mūsų darbą paremti kviečiame naujuose „Sienos“ namuose Contribee platformoje. Visas „Sienos“ turinys Contribee bus atviras ir viešas, bent jau iki Rusijos karo prieš Ukrainą pabaigos.

Taip pat kviečiame paremti VšĮ „Stiprūs Kartu“, organizaciją „Blue /Yellow“ ir kitas Ukrainą bei pabėgėlius iš Ukrainos palaikančias iniciatyvas. Slava Ukraini!„Siena“ yra pelno nesiekianti organizacija, išlaikoma žurnalistinio entuziazmo ir geros valios žmonių. Neparduodame reklamos bei teisių į tyrimus, kad svarbi informacija visuomenę pasiektų be jokių apribojimų ir be etikečių su kaina. Jei tikite mūsų darbu ir idėjomis, kviečiame prisidėti prie „Sienos“ veiklos Contribee platformoje.
© Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“. Šią publikaciją leidžiama perpublikuoti daline ar pilna apimtimi, gavus raštišką VšĮ Tiriamiosios žurnalistikos centras sutikimą ir nurodant informacijos šaltinį.
No items found.

Discover more investigations

Spustelėdami „Sutinku“ sutinkate, kad jūsų įrenginyje būtų saugomi slapukai tam, kad užtikrintume Jums sklandesnį naršymą svetainėje bei galėtume analizuoti svetainės naudojimą. Norėdami sužinoti daugiau informacijos, peržiūrėkite mūsų PRIVATUMO POLITIKĄ.